تیپ 5 جنسی: اعتماد (ضد تیپ)

5های جنسی طمع را از طریق جستجو برای نمونه‌های ایده‌آل از عشق کامل و خالص ابراز می‌کنند. این پنجی است که رگه‌های رمانتیکی دارد. نام آ‌ن‌ها و نیازشان را برای پیدا کردن شریکی را منعکس می‌کند که ایده‌آل آنان از اطمینان را نمایندگی می‌کند. این تیپ فرعی به لحاظ هیجانی خیلی حساس هست، رنج بیشتری را تحمل می‌کند، شباهت بیشتری به تیپ چهار دارد و زندگی درونی‌اش، پر جنب و جوش است.

5های جنسی، به جذابیت، ظرفیت روابط و پرفورمانس جنسی خود اعتماد ندارند. یک 5 جنسی به کسی نیاز دارد که با او احساس امنیت کند، یک پناهگاه! تا بتواند بر مهارهایش غلبه کند. شور طمع در اینجا به صورت بازدارنده‌ی محبت او از ترس طرد شدن و چنگ زدن به آبجکت عشقش هنگامی که او را در نظر گرفت، آشکار می‌شود.

درباره تیپ‌های فرعی انیاگرام

در انیاگرام، شورهای هیجانی 9گانه‌ای برای هر تیپ شخصیتی وجود دارد و نحوه‌ی مواجهه با این شور در هر یک از ما، توسط یکی از سه غریزه‌ی اصلی (بقای فردی، جنسی و اجتماعی) پاسخ داده می‌شود. همین امر موجب تولید 3 زیرمجموعه در هر تیپ می‌شود. تفاوت‌هایی که تیپ فرعی ما را از دیگر تیپ‌های فرعی جدا می‌کند. انیاگرام به ما می‌آموزد که فارق از تیپ اصلی شخصیت ما (1 تا 9) از این سه حالت (فردی، جنسی و اجتماعی) یکی بیشتر از بقیه دغدغه‌ی اصلی ما است و باعث تفکیک تیپهای فرعی در خود تیپ اصلی می‌شود.

1- بقای فردی: تمرکز اولیه‌ی غریزه‌ی حفاظت یا بقای فردی بر روی بقای فیزیکی، نگهداری و تغذیه است. مسائلی نظیر امنیت، رفاه اقتصادی و آسایش فردی می‌تواند دغدغه‌ی تیپ‌های فرعی بقای فردی باشند. 
2- جنسی: تمرکز اصلی غریزه‌ی جنسی بر روابط یک‌به‌یک و نیاز ما به هماهنگی یا همخوانی با دیگری، ارتباط دارد. این تیپ فرعی شدیدا به تجربه‌های “صمیمانه” اهمیت می‌دهد و ارتباطات پر انرژی می‌خواهد.
3- 
اجتماعی: غریزه‌ی اجتماعی بر روابط ما با دیگران به عنوان یک گروه یا با کل جامعه متمرکز است. ایجاد پیوندهای اجتماعی ایمن، تعاملات جمعی سازنده و موفقیت‌های گروهی در این تیپ فرعی پر رنگ هستند.

تیپ‌های فرعی منشعب از تیپ 5

تیپ 5 هم مانند همه‌ی تیپ‌های دیگر انیاگرام، به سه تیپ فرعی تقسیم می‌شود. شور هیجانی این تیپ “طمع” است و نحوه‌ی مواجهه با این طمع، از دیدگاه‌های فردی، جنسی و اجتماعی، سبب بروز تفاوت‌هایی گاه کوچک و گاه بزرگ‌تر، در میان تیپ‌های فرعی آن می‌شود. 5 بقای فردی طمع خود را معطوف به مادیات و خصوصا پول می‌کند، او تبدیل به جمع کننده می‌شود. 5 جنسی، طمع را در غالب جستجو برای یافتن عشق ایده‌آل و معمولا رمانتیک به نمایش می‌گذارد و 5 اجتماعی، طمع خود را تبدیل به ولع دانش و مهارت می‌کند و هرچه بیشتر می‌داند حس نادانی بیشتری خواهد داشت.

تیپ 5 بقای فردی: پناهگاه

تیپ 5 جنسی: اعتماد (ضد تیپ)

تیپ 5 اجتماعی: توتم

رابطه یک‌به‌یک در تیپ 5

این تیپ فرعی به دنبال بهبود توانایی‌های خود در جهت درک و تعامل با جهان است که به شیوه‌ی یافتن شریکی برای زندگی نمود پیدا می‌کند. برای این کار او در جستجوی ارتباط موثر با دیگری تمرکز کرده و اطلاعات و دانش بالایی برای برقراری این رابطه گردآوری می‌کند. او حریم خود را برای آن یکی نفر می‌شکند و از یک رابطه‌ی دو سویه‌ی موثر لذت می‌برد.

او ابعاد خصوصی‌ترش را با شریک خود به اشتراک می‌گذارد و حتی می‌تواند به شدت به او وابسته شود. به دلیل همین اشتراک گذاری که در بین تیپ‌های فرعی 5 نایاب است، 5 جنسی را “ضد تیپ” می دانند. او خود، وفادار است و وفاداری شریک خود را نیز آزمایش خواهد کرد.